W piątek 8 grudnia 2023 r., w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, w kościele parafialnym w Chludowie odbyła się ostatnia, uroczysta i publiczna sesja Trybunału Rogatoryjnego, kończąca pomocniczy proces beatyfikacyjny Sługi Bożego o. Mariana Żelazka SVD na terenie Polski. Zasadniczy proces beatyfikacyjny toczy się w Indiach, gdzie zmarł Sługa Boży. Tam też zostanie dostarczona zgromadzona w naszej ojczyźnie dokumentacja.
- Miejsce ostatniej sesji kojarzy się w sposób szczególny z o. Marianem, który kiedyś zawołał „O szczęśliwe Chludowo, które złożyło tylu świadków wiary i męczenników”. Wśród nich znajdował się i sam Sługa Boży o. Marian Żelazek, którego charakteryzowała siła miłości i dobroci” – podkreślił o. Henryk Kałuża SVD, wicepostulator procesu beatyfikacyjnego, którego zadaniem było zebranie informacji o życiu Sługi Bożego i opinii o jego świętości oraz przybliżanie wiernym w Polsce postaci przyszłego błogosławionego oraz zgromadzenie świadectw i ewentualnych cudów za sprawą o. Mariana Żelazka. - Opinia o tym, że Ojciec Żelazek był człowiekiem świętym wśród hindusów pojawiły się od razu po jego śmierci. W Polsce znaleźliśmy 31 świadków, w większości świeckich, którzy również o tym zaświadczyli. Mamy nadzieję, że to się rozpoczęło, szczęśliwie się zakończy – dodał o. Kałuża.
O. Henryk Kałuża SVD, wicepostulator procesu, składa swój podpis (fot. Barbara Stachowiak, Gazeta Sucholeska)
POSŁUCHAJ: O. Henryk Kałuża SVD o zakończeniu polskiej części procesu beatyfikacyjnego
Po zamknięciu sesji została odprawiona uroczysta Mszy święta, której przewodniczył abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.
- Ojciec Żelazek zajaśniał w Kościele świętością. Mamy wielu dobrych ludzi, ale do świętości potrzeba heroizmu, którą on posiadał. Praca misyjna, jaką wykonywał, była wyjątkowa. Uważał, że Ewangelii nie można sprowadzić do zwykłych działań społecznych. Trzeba głosić Chrystusa i swoim życiem pokazywać do Niego drogę – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Abp Gądecki podkreślił, że o. Marian, ofiarując swoje życie osobom chorym na trąd, stoi w jednym szeregu ze św. Matką Teresą z Kalkuty i bł. o. Janem Benzymem. „Prośmy Boga o wsparcie procesu i doczekanie momentu, w którym będziemy mogli uczestniczyć w beatyfikacji o. Żelazka” – zwrócił się do wiernych uczestniczących w Eucharystii.
Podpis abpa Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego (fot. Barbara Stachowiak, Gazeta Sucholeska)
O woli rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego misjonarza podczas obchodów jego 100-lecia urodzin w Puri, 11 lutego 2018, poinformował abp John Barwa SVD, ordynariusz archidiecezji Cuttack-Bhubaneswar w Indiach, na terenie której zmarł i został pochowany o. Żelazek. Krótko po tym podjął odpowiednie kroki przepisane w prawie kanonicznym. Po uzyskaniu jednomyślnej zgody od konferencji biskupów regionu Orisa oraz wsparty listem od polskiego prowincjała werbistów i zgodą na takie działania ze strony przełożonego generalnego, arcybiskup zwrócił się do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Po uzyskaniu Nihil Obstat, wydał dekret datowany na 25 sierpnia 2018 r., który formalnie rozpoczął proces beatyfikacyjny.
Postulatorem został o. Kurian Thazhathuveetil SVD. Dla sprawniejszego przebiegu procesu postulator powołał wicepostulatora w Polsce w osobie o. Henryka Kałuży SVD. Prowadzenie procesu pomocniczego zostało powierzone archidiecezji poznańskiej, skąd pochodzi o. Żelazek. 8 grudnia 2019 r. w Chludowie Trybunał Rogatoryjny został zatwierdzony i odbył swoją pierwszą, uroczystą i publiczną sesję.
Zamknięcie sersji trybunału rogatoryjnego w Chludowie (fot. Krzysztof Kołodyński)
CZYTAJ TAKŻE: Polski „ojciec trędowatych” w drodze na ołtarze
Ojciec Marian Żelazek przez 56 lat pracował w Indiach na rzecz biednych i chorych. Od 1975 r. prowadził działalność misyjną w Puri, gdzie zorganizował kolonię dla trędowatych i prowadził dialog międzyreligijny. Był kandydatem do pokojowej Nagrody Nobla i laureatem licznych nagród, które otrzymał w Indiach i Polsce.
Modlitwa wypowiedziana przez ks. abpa Stanisława Gądeckiego na zakończenie sesji Trybunału Rogatoryjnego:
„Wszechmogący Boże, Ty wlałeś w serce ojca Mariana Żelazka gorące pragnienie, by Dobra Nowina dotarła aż na krańce ziemi. Daj abyśmy mogli radować się jego wyniesieniem do chwały ołtarzy. Prośmy, abyśmy tak jak on potrafili wiernie i z miłością wykonywać powierzone nam zadanie. Niech jego troska o każdego człowieka wskazuje nam wszystkim drogę do Ciebie.”
Fot. Norbert Rhelis, o. Marian Żelazek SVD w kolonii trędowatych w Puri
Podpis o. Franciszka Bąka SVD, notariusza procesu beatyfikacyjnego (fot. Barbara Stachowiak, Gazeta Sucholeska)
Materiały z procesu beatyfikacyjnego w Polsce (fot. Krzysztof Kołodyński SVD)