Wiadomości

95. rocznica urodzin o. Mariana Żelazka

W niedzielę Dobrego Pasterza, 21 kwietnia, na terenie parafii Dąbrówka-Palędzie koło Poznania odbyła się uroczystość obchodów 95 urodzin o. Mariana Żelazka SVD. Była to również okazja uczczenia 65 rocznicy święceń kapłańskich, 7 rocznicy śmierci i 5 rocznicy postawienia monumentu ku czci misjonarza.

Na zaproszenie ks. dziekana Karola Górawskiego do kaplicy św. Urszuli Ledóchowskiej w Dąbrówce-Palędziu przybyli przedstawiciele wspólnoty werbistowskiej z Chludowa i z Pieniężna. Obecni byli również uczniowie reprezentujący Zespół Szkół im. o. Mariana Żelazka w Chludowie, rodzina o. Mariana i parafianie z Palędzia-Dąbrówki.

Uroczystej Mszę świętą w intencji wyniesienia do o Mariana do chwały ołtarzy przewodniczył o. Tadeusz Panek SVD, zaś Homilię wygłosił ks. dziekan Karol Górawski. Po Mszy świętej uczestnicy uroczystości udali się do obelisku, upamiętniającego o. Mariana i jego zasługi, przy którym kontynuowano modlitwę o jego rychłą beatyfikację. Uroczystość uświetnił chór Bel Canto oraz miejscowi uczniowie, którzy zaprezentowali utwory poetyckie pióra o. Henryka Kałuży SVD na temat o. Mariana i jego misji.

Następnie wszyscy uczestnicy uroczystości udali się do świetlicy na poczęstunek podczas którego o. Wiesław Dudar SVD i pani Aniela Klich dzielili się swoimi refleksjami i świadectwami na temat spotkań z o. Marianem i Jego dziełem.

O. Marian Żelazek SVD przez ponad 50 lat pracował w Indiach, z czego większość swej posługi spędził wśród trędowatych w Puri w stanie Orissa. Zmarł w 30 kwietnia 2006 roku.

Tekst: Tadeusz Panek SVD
Fot. Franciszk Bąk SVD