Wiadomości

Spektakl dedykowany ojcu Marianowi Żelazkowi
Aktorzy Teatru Franciszka: Mateusz Zagalski i Szymon Domogała

Spektakl dedykowany ojcu Marianowi Żelazkowi

26 maja w Misyjnym Seminarium Duchownym w Pieniężnie, podczas ceremonii finałowej V edycji konkursu "Gdy myślę misje...", odbyła się prapremiera spektakl u "Przypowieści o dobroci" w wykonaniu aktorów Teatru Franciszka z Katowic. Spektakl zadedykowany został o. Marianowi Żelazkowi, którego 100. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku.

"Przypowieści o dobroci" to kolejna autorska komedia biblijna Mariusza Kozubka (scenariusz, reżyseria) i Piotra Solorza (muzyka). Tym razem oparta została na tekstach z Ewangelii.

Przedstawiane na scenie historie ogniskują się wokół tematu Dobroci, o której opowiadał Jezus w przypowieściach: Samarytanin jako jedyny pomaga poturbowanemu, Pasterz dba o swoje owce, Pan wynagradza tak samo wszystkich pracowników w winnicy, Słudzy troszczą się o pomnażanie talentów, a Dobre drzewo rodzi smakowity owoc.

Biblijne wydarzenia zostały osadzone w realiach współczesnych pozwalając widzowi na nowe, osobiste przeżycie ewangelicznych treści.Mottem przedstawienia są słowa o. Mariana Żelazka SVD: „Nie jest trudno być dobrym – wystarczy tylko chcieć”.

W spektakl u występuje dwóch młodych śpiewających aktorów, związanych z katowickim biblijnym „Teatrem Franciszka”, którzy wcielają się w kilkanaście ról. Na scenie w Pieniężnie wystąpili Mateusz Zagalski i Szymon Domogała.

Twórcy spektaklu

Mariusz Kozubek - twórca ponad 40 autorskich premier: spektakl i dramatycznych, muzycznych, przedstawień ulicznych i widowisk. Twórca i wieloletni dyrektor artystyczny Teatru „A”. Aktualnie związany z Katowicami gdzie parę lat temu założył (razem z ks. Robertem Kaczmarkiem) autorski „Teatr Franciszka”. Reżyser i scenarzysta: megawidowisk („Franciszek – wezwanie z Asyżu”, „Exodus” i „Jonasz”), spektakl i ulicznych (m.in. „Genesis” i „Exultet”) i musicalu „Pelikan” (rzecz o męczennikach XX w. – spektakl przygotowany na Światowe Dni Młodzieży w Kolonii w 2005 r., zamówiony przez międzynarodową organizację Kirche in Not). Twórca adaptacji scenicznej starotestamentalnej „Księgi Tobiasza”, „Pieśni nad Pieśniami” i musicalu „Dawid”. Autor scenariuszy teatralnych, filmów, słuchowisk radiowych, programów telewizyjnych i piosenek. Aktor, wokalista, pedagog.

Piotr Solorz - absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Stypendysta Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Muzykoterapeuta, aktor, kompozytor, aranżer, wokalista, multiinstrumentalista, pedagog, instruktor muzyczny. Autor piosenek, kompozycji muzycznych, muzyki teatralnej. Współzałożyciel zespołu muzyczno-wokalnego SoulCube, a także członek zespołów „Tylko Ty” (skrzypce) oraz Chóru Kameralnego Akademii Muzycznej w Katowicach (baryton). Współtwórca spektakl i „Teatru Franciszka” (gdzie min. pełni rolę kierownika muzycznego) „Ewangelia według Kobiet” i „Dawid”. Odtwórca głównej roli dramatyczno-wokalnej w musicalu „Jonasz” w katowickim Spodku (2015). Od 4 lat współtworzy „Misterium Męki Pańskiej” w Czerwińsku nad Wisłą.