Wiadomości

Centrum Pomocy Trędowatym Karunalaya
Szpital w Centrum Karunalaya, Indie (fot. Andrzej Danilewicz SVD)

Centrum Pomocy Trędowatym Karunalaya

Centrum Pomocy Trędowatym Karunalaya (Karunalaya Leprosy Care Centre) położone jest w mieście Puri w indyjskim stanie Odisha. Założone zostało w 1975 roku przez o. Mariana Żelazka SVD, by zapewnić dach nad głową, wyżywienie, edukację, pomoc medyczną i socjalną dla ludzi, którzy przez Hindusów uważani byli za nietykalnych.

Obecnie Karunalaya otacza opieką około 1000 ludzi, w tym kilkaset dzieci. Tym samym, niezmiennie od lat, Centrum jest wierne wizji swego założyciela. Przyjmuje w swe progi nie tylko mieszkańców dystryktu Puri, ale także potrzebujących z przyległych dystryktów, a nawet z sąsiedniego stanu Andhra Pradesh. Ponieważ na przestrzeni ostatnich lat rząd indyjski zamknął wiele ośrodków pomocy trędowatym, Karunalaya pozostaje jedynym tego typu miejscem w całym regionie.

Sercem Karunalaya jest oddział szpitalny z 22 łóżkami. Pacjenci przyjmowani są tutaj na krótkookresowe terapie, w tym opatrywanie owrzodzeń będących częstymi powikłaniami związanymi z trądem. Ponieważ wielu pacjentów nie ma szans na dostanie się do innych szpitali, pomagamy również leczyć inne schorzenia.

Czytaj cały tekst