W związku z zakończeniem pomocniczego procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego o. Mariana Żelazka SVD, jaki toczył się w Polsce, grupa czterech werbistów udała się do Indii, aby zgodnie z prawem dostarczyć zebraną dokumentację. Formalnie proces prowadzi ordynariusz archidiecezji Cuttak-Bhubaneswar, abp John Barwa SVD, dlatego właśnie do niego trafił cały zgromadzony materiał.
W piątek 8 grudnia 2023 r., w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, w kościele parafialnym w Chludowie odbyła się ostatnia, uroczysta i publiczna sesja Trybunału Rogatoryjnego, kończąca pomocniczy proces beatyfikacyjny Sługi Bożego o. Mariana Żelazka SVD na terenie Polski. Zasadniczy proces beatyfikacyjny toczy się w Indiach, gdzie zmarł Sługa Boży. Tam też zostanie dostarczona zgromadzona w naszej ojczyźnie dokumentacja.
30 kwietnia minęła 17. rocznica śmierci Sługi Bożego o. Mariana Żelazka SVD, misjonarza trędowatych w indyjskim Puri. Z tej okazji w założonej przez niego Szkole Beatrix otwarto grotę jemu poświęconą, a w kolonii trędowatych odsłonięto popiersie.
Ceremonii poświęcenia groty w niedzielny poranek przewodniczył abp John Barwa SVD, ordynariusz archidiecezji Cuttack-Bhubaneswar. Natomiast w samo południe w kolonii trędowatych w Puri odsłonięto popiersie o. Żelazkowa. Po tej ceremonii wszyscy mieszkańcy kolonii zostali zaproszeni na uroczysty posiłek.
21 kwietnia po raz czwarty wręczono Nagrody im. o. Mariana Żelazka. W tym roku nagrodzeni zostali Maria Popowska, założycielka Towarzystwa Przyjaciół ojca Mariana Żelazka w Palędziu oraz Jerzy Grzybowski, wieloletni redaktor naczelny miesięcznika "Misjonarz".
Ceremonia wręczenia statuetki odbyła się podczas XII Czuwania Modlitewnego Rodziny Arnoldowej na Jasnej Górze.
W dniach 15-29 stycznia 2023 roku w Parafii św. Jadwigi w Radoszowach w diecezji opolskiej gościła wystawa przedstawiająca sylwetkę Sługi Bożego, o. Mariana Żelazka SVD. Pochodzi ona ze zbiorów Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie
– Zabiegałem, aby ekspozycja znalazła się w naszej parafii, gdyż wiele o o. Marianie słyszałem i chciałem, by parafianie dowiedzieli się więcej o tej niezwykłej osobie – mówi ks. Grzegorz Sonnek, proboszcz Parafii św. Jadwigi w Radoszowach.
Na wiosnę 2022 roku odbyła się ostatnia sesja trybunału rogatoryjnego, która miała za zadanie sprawdzenie właściwości, który dotyczy kultu o. Mariana. Chodziło o zbadanie, czy nie ma przerostu w traktowaniu o. Mariana.
Przypomnijmy, że proces rogatoryjny rozpoczął się 8 grudnia 2019 roku w parafii pw. Wszystkich Świętych w Chludowie. Ze zgromadzenia werbistów zaangażowane są dwie osoby - ojcowie Henryk Kałuża i Franciszek Bąk.